Wszędzie otacza nas komunikacja, również w środowisku biznesowym. Skuteczna komunikacja wewnętrzna to jedno z najważniejszych wyzwań w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy. Determinuje ona realizację celów służbowych, personalnych i prywatnych. Komunikacja dwustronna umożliwia realny dialog i zweryfikowanie, czy to, co chcemy przekazać, właśnie w takiej formie trafia do słuchaczy. Prawidłowo wykorzystywane narzędzia komunikacji dwustronnej to klucz do budowania zaangażowania, motywowania personelu i dobrych relacji pracownik-pracodawca.
Budowanie skutecznej strategii employerbrandingowej nie należy do prostych zadań. Stawiając czoła współczesnym wymaganiom rynku pracy, działy HR poszukują coraz bardziej wyrafinowanych metod formułowania EVP. Niestety, uciekając od podstawowych wyzwań środowiska pracy, stawiając na nowości technologiczne i szeroki zakres benefitów pozapłacowych, menadżerowie HR często zapominają o podstawowych potrzebach i czynnikach budujących zaangażowanie personelu w sposób naturalny i trwały. Na rynku pracownika to właśnie umiejętne wyłonienie wartości firmy, zbudowanie unikalnej Employer Value Proposition, a w efekcie strategii w zakresie HR i employer brandingu pozwala zaistnieć w świadomości otoczenia.
Codzienny kontakt z pracownikami pozwala budować zaufanie do pracodawcy i jego roli w organizacji. To także doskonała okazja do poruszenia kilku bieżących tematów i przekonania się, jaka będzie reakcja personelu na określony pomysł. Przede wszystkim poprzez swoje zainteresowanie pracodawca daje pracownikom poczucie, że to, co robią, jest ważne dla przedsiębiorstwa. Dobre relacje pracownik-pracodawca oparte na zaufaniu i wzajemnym zrozumieniu są bowiem kluczem do osiągania celów biznesowych. Krzysztof Wiśniak, kierownik ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Danone Sp. z o.o. dodaje, że zaufanie to jedna z tych rzeczy, której nie da się kupić i jedna z tych, które bardzo szybko można stracić.